De filosofie van „Gent over Morgen‟ was de elementen die omvat worden in de missie tastbaar te maken voor een breed publiek, zodat de drempel van een abstracte langetermijnvisie gemakkelijk kon overwonnen worden. Een tweede belangrijk uitgangspunt was dat we de mensen onderling willen laten praten over de thema‟s, en niet exclusief de klassieke dialoog tussen burger en bestuur stimuleren. Als je deze twee elementen samenbrengt kom je snel uit op nieuwe, sociale media.
Naast de klassieke kanalen die we als bestuur sowieso hanteren (persberichten, stadsmagazine, folders en affiches) werd van in het begin gekozen om parallel een campagne te lanceren op verschillende sociale netwerksites. Er zijn talloze netwerksites en het is onbegonnen werk om overal aanwezig te zijn. Daarom kozen we voor die netwerken die op dat moment „hot‟ zijn, en waar verschillende medewerkers vertrouwd mee waren, om de juiste toon te kunnen hanteren die bij deze media passen.
In deze fase was het vooral als experiment opgevat, om te zien wat werkt en voor welk soort boodschappen deze media geschikt zijn. Het was niet de bedoeling hiermee de representativiteit te verhogen.
YOUTUBE : Cinema over morgen
Via youtube werden een tiental filmpjes verspreid die een van de thema‟s behandelden. Deze werden in opdracht gemaakt, en moest ook de toon van de campagne (ludiek, maar niet lichtzinnig) aanhouden. We hoopten op deze manier bewoners te stimuleren hun visie op gent in 2020 op film te zetten.
De filmpjes werden gretig bekeken en doorgestuurd, zoals een klassieke virale campagne beoogt. Het maakte dingen wakker, maar resulteerde niet in een groot aantal filmische reacties. Bij de evaluatie kwam naar voren dat de films die in opdracht gemaakt werden misschien van te grote kwaliteit waren, waardoor mensen niet snel hun idee durfden te vertalen naar dit medium.
FACEBOOK : ik ben al fan van Gent over Morgen
Facebook is de populairste sociale netwerksite voor volwassenen in Vlaanderen. Hier werd een groep „Gent over Morgen‟ opgericht, waar mensen zich konden aansluiten (http://www.facebook.com), om zo op de hoogte te blijven en te discussiëren over de toekomst van Gent.
De groep groeide snel aan, en afgaand op de profielen werd een redelijk divers publiek bereikt. Een echte discussie werd hier niet gevoerd. Door lid te worden van de groep gaven mensen wel aan dit initiatief te steunen. Bovendien gaf het ons een goede manier om snel veel mensen te informeren over het verloop van Gent over Morgen.
GENTBLOGT : mijn gedacht over morgen
Voor de lancering van de campagne waren we op zoek naar een manier om de discussies tussen bewoners over thema‟s te capteren en te tonen, om zo nog meer mensen te prikkelen hun mening te formuleren. Zo kom je snel uit op blogsites.
In Gent is Gentblogt een site die al een paar jaar heel actief bezocht en gebruikt wordt, een neutrale positie inneemt en een goede reputatie opgebouwd heeft door een hoog niveau van discussies. Dus in plaats van zelf een nieuwe blogsite op te zetten hebben we de medewerking gevraagd en probleemloos verkregen van de redactieploeg van Gentblogt (allemaal vrijwilligers) om tien weken lang elke week één van de tien vragen als item te posten op de site Dit was zonder twijfel de meest vruchtbare van de nieuwe media. Op geen tijd hadden we lange, uitgebreide en gestoffeerde discussies over de verschillende onderwerpen, doorspekt met persoonlijke anekdotes, wetenschappelijke referenties en de occasionele roddel. De bijdrages kwamen van geoefende bloggers, occasionele gebruikers en mensen die voor een bepaalde groep opkomen. Via dit medium hadden we ook snel een graadmeter, en zagen we van welke thema‟s de mensen wakker liggen en waar ze de meeste kansen zien om Gent te laten evolueren.
Conclusie
Het experiment om tijdens dit traject nieuwe media te gebruiken is zeker geslaagd te noemen. Wel weten we dat dit niet op zichzelf kan gebruikt worden. De informatie moet via de klassieke kanalen verspreid worden (print en officiële website), maar door het inschakelen van nieuwe media krijg je sneller “ongekleurde” reacties, die zeker een meerwaarde zijn voor een participatietraject.